Zostajemy w 1. Lidze!
2016-04-20

Biofarm Basket Junior w decydującym meczu fazy play-out o być albo nie być w 1. Lidze pokonał Exact Systems Śląsk Wrocław! Dzięki zwycięstwu wygraliśmy serię 3:2 i zostajemy w 1. Lidze!

Spotkanie otworzył Przemysław Hajnsz trafiając najpierw spod kosza, a potem za 3. Drużyna Biofarmu odpowiadała trafieniami Adama Metelskiego z obszaru ograniczonego oraz trójkami Piotra Wielocha. Każdy z nich w pierwszych 10-ciu minutach rzucił po 8 punktów, dzięki czemu poznaniacy prowadzili 18:16. Przez 2 minuty drugiej kwarty oba zespoły nie trafiały, a tą niemoc przełamał Michał Szydłowski. Rewelacyjnie energię w grze Biofarmu dał wejściem z ławki Damian Szymczak, który w tym fragmencie rzucił 9 punktów, co dało prowadzenie gospodarzom 35:27.

Po zmianie stron do odrabiania strat ruszył Śląsk. Punkty Przemysława Hajsza i Maksyma Kulona zniwelowały stratę do 2 punktów. Wtedy jednak sprawy w swoje ręce wziął Piotr Wieloch i ponownie przewaga gospodarzy oscylowała wokół 10 punktów. Na minutę przed końcem trzeciej kwarty po punktach Damiana Szymczaka wyniosła ona nawet 13 oczek. Ostatnia kwarta była bardzo wyrównana, goście gonili wynik i doszli nawet na 6 punktów, wtedy jednak kontuzji doznał dobrze dysponowany tego dnia Przemysław Hajsz. Od tego momentu rzutami wolnymi koszykarze Przemysława Szurka i Cezarego Kurzawskiego trzymali bezpieczną przewagę, a wraz z każdym trafieniem rosła euforia na trybunach, by osiągnąć zenit w momencie rozbrzmienia ostatniej dla Biofarmu syreny sezonu 2015/2016. Po zwycięstwie 66:55 to Biofarm Basket Poznań utrzymał się w 1. Lidze Mężczyzn!

Niesamowitą atmosferę stworzyli licznie przybyli kibicie Basketu oraz sympatycy koszykówki. Trybuny Hali Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej były zajęte do ostatniego miejsca (600 osób), a transmisja na żywo została wyświetlona ponad 900 razy. Był to bezapelacyjnie najpopularniejszy mecz sezonu.

Klasą samą dla siebie był Piotr Wieloch. Kapitan Biofarmu rzucił 24 punkty i trafił 9/11 rzutów wolnych. Bardzo równe zawody zagrał Adam Metelski notując 13 punktów i 6 zbiórek. 14 punktów i 5 zbiórek miał Damian Szymczak. Mateusz Bręk zebrał 10 piłek. W zespole gości brylowali Norbert Kulon (15 punktów, 7 zbiórek i 6 asyst) i Przemysław Hajnsz (13 punktów i 7 zbiórek). Bliski double-double był Paweł Mróz (9 punktów i 8 zbiórek).